środa, 20 czerwca 2012

Szkło czy Plastik?
No właśnie...co jest lepsze jako opakowanie? Szkło czy może plastik? Co nadaje się lepiej do przechowywania płynów, a co do innych materiałów? No i który materiał jest bardziej "zielony"?

Pinned ImageZacznijmy od szkła bo to ono pojawiło się pierwsze. Szkło robi się z powszechnie występującego w przyrodzie kwarcu, co sprawia że szkło jest całkowicie naturalne. Współczesna technika pozwala dowolnie kształtować szklane elementy więc jest uniwersalne. Nie można za to szkła zgnieść, zminimalizować wielkości jakiegoś szklanego produktu, chyba że je stłuczemy.

Pinned ImageZa to plastik można zgnieść, przynajmniej ten cienki. Podobnie jak ze szkła, również z plastiku możemy wykonywać przedmioty wytrzymujące wysoką temperaturę. To również jest produkt wielokrotnego użytku. Jest to jednak tworzywo sztuczne, i choć do jego użycia używa się również składników organicznych to jest on mniej ekologiczny od szkła.

Przejdźmy teraz do recyklingu. Lepiej wypada tu oczywiście szkło, które w 100% może być poddane powtórnej obróbce. Tzw. tłuczka szklana jest bardzo cennym surowcem dlatego nie rozumiem dlaczego poupadały tak powszechne kiedyś w Polsce skupy butelek. Plastik nie jest niestety aż tak wdzięcznym materiałem. Na plastykowy granulat nadają się jedynie grubsze elementy, np korki od butelek, ale już same butelki muszą się rozłożyć lub trzeba je zutylizować w bardzo wysokiej temperaturze w specjalnych zakładach.

Pinned ImageSzkło wydaje się być lepszym opakowaniem. I chyba słusznie. Również badania konsumenckie dowodzą, że  większość z nas lepiej ocenia szkło niż plastik. Według tych badań szkło jest materiałem najzdrowszym, artykuły w szklanych opakowaniach smakują lepiej i są lepszej jakości. Nie bez znaczenie jest również estetyka takiego opakowania. Tu, moim zdaniem szkła nic nie przebije.

Pinned Image

Wydaje mi się, że obecnie szkło wraca do łask. Trendy się zmieniają i po okresie boomu na plastik ludzie ponownie sięgają po szkło. Warto poszperać w internecie i zobaczyć co ludzie robią z butelek, kieliszków, żarówek, słoików. Właśnie - słoiki. Te są najpopularniejsze. Myślę, ze niektórych można nazwać wręcz słoikofilami bo robią z nich niesamowite rzeczy. 

A co Wy byście wybrali? Szkło czy plastik? Bo ja zdecydowanie szkło. :)

P.S. Polecam również do poczytania poniższą stronę:

3 komentarze:

 1. Oczywiście że szkło:) butelki szklane, słoiki itp zawsze później mogą być ozdobą domu:) niestety woda mineralna wciaż jest w plastikach a szkoda bo na pewno wybrałabym w szklanej butelce..

  OdpowiedzUsuń
 2. a ciężar takiej butelki się nie liczy? szkło jest przecież cięższe...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, blog ciekawy, bardzo milo sie czyta i dobrze jest napisany.
  Zapraszam na swoj, o podobnej tematyce www.odpady.blog.pl

  OdpowiedzUsuń